Zlecenie Milano - Mediolan

Zlecenie Milano - Mediolan

To zlecenie  bylo jednym z najprzyjemniejszych. Zleceniodawca -duża i szacowna firma.
Moje zadanie : fotografie Duomo, Galleria V. Emanuele II, La Scala.Cala reszta- ulice, architektura, cechy charakterystyczne w/g mojego oka , uznania- czyli tzw "wolna ręka" (tylko część z plików w galerii)
To chyba najlepsza z opcji jaką może mieć fotograf .
Część z  fotografii architektury to T-S , tilt -shift(  w tej chwili często mylone z cyfrową zabawą /presety/ dającą efekt makiety,  czyli symulacją selektywnej  glębi ostrości -tylko i wylącznie) .T-S  to  oznaczenie  "specjalnych "obiektywów  umożliwiających zachowanie prostych kątów w fotografii architektury , np "gubienia" zbieżnej perspektywy w górnej części kadru, "walących się" budynków i  wspomnianej selektywnej glębi ostrości .
Reszta i chyba? większość fotografii , to obiektyw który bardzo lubię , daje dużą swobodę i pozwala na kreatywne pokazanie szerokich architektonicznych planów.
Część fotografii wykonana obiektywami tele  oraz obiektywami o stalej ogniskowej (tzw. stalkami)
Moim zadaniem bylo wykonanie fotografii ( celowo to podkreślam). 99% to kadry bez póżnejszego programowego cropowania(cięcia).Parametry ekspozycji dobierane tak, żeby nie "lukrować"obrazu w programie , a ograniczyć się ew. wylącznie do korekty podstawowych parametrów- kontrast, jasność, nasycenie i pozostawić do póżniejszego opracowywania, przeskalowania klientowi.
Oczywiście sam dla siebie tworzę z przyjemnością obrazy odrealnione w cyfrowej obróbce . One również znajdą się w galerii.
Czym fotografuję?
Mam swój ulubiony system. Nie wymieniam nazwy producenta, bo...nie placi mi za reklamę jego sprzętu ;), nie wymieniam calego arsenalu obiektywów, bo...
bo kogo z ewentualnych zleceniodawców to obchodzi?
Optyka?, optyka, to w zdecydowanej większości  jasne obiektywy staloogniskowe.
Wiadomo, że jeżeli oferujesz swoje uslugi innym, nie pracujesz telefonem komórkowym (choć i tutaj technologia rozwija się blyskawicznie..).
Sam idąc np. do restauracji patrzę na to w jaki sposób mam podane to, co mam na talerzu i czy mi to smakuje.
Nigdy nie zaglądam do kuchni, nie pytam w jakich garnkach i na jakiej kuchence przygotowal to kucharz- mogę zapytać jak to zrobil..
Podobna sytuacja z odmienianym na wszelkie sposoby slowem: profesjonalny, profesjonalna,etc.....to slowo stracilo swoje dawne znaczenie..dla mnie ma zupelnie inny wymiar z prozaicznej przyczyny- praktycznie każdy dzisiaj jest operatorem migawki, inaczej mówiąc każdy robi zdjęcia, ale nie każdy kto ma profesjonalny sprzęt i zarejestruje dzialalność staje się profesjonalnym fotografem.
Czyli poprzez posiadanie  profesjonalnego  sprzętu  i umiejetność wsadowego przetwarzania plików w modnych presetach wcale nie stajemy się profesjonalistami.

Zawsze mówię, wlaściwie powtarzam jak mantrę:
w czasach fotografii cyfrowej, nie jest sztuką zrobić inaczej, czy wyglaskać "lepiej".
Sztuką jest stworzyć wlasny, a nie podpatrzony  "obraz" .
Przykladem może być fotografia którą wykonalem "przy okazji" tego zlecenia i która zostala jedną ze zwycięskich w segmencie "Hours" konkursu CBRE.
Dworzec Milano Centrale codziennie jest fotografowany na 101sposobów,  okazalo się, że znalazlem wlasny kadr (choć przypuszczam że w dobie powszechnego kopiowania , zdążyl zostać  zostal powielony :))
Nawet jeśli  są miejsca  czy obiekty obfotografowane praktycznie na wszystkie możliwe sposoby,  warto patrzeć i widzieć je po swojemu, nie podpierając się tym jak ktoś to zrobil , czy pożniej obrobil w cyfrowej ciemni.


Slowo lepiej dla mnie nie istnieje ( pisząc to mam na myśli fotografie WSZYSTKICH świadomych operatorów migawki , ludzi którzy znają  warsztat   i zasady fotografii i postprodukcji), bo  w czasach cyfry można ten sam obraz wykreować na setki sposobów.
Żaden nie będzie lepszy, każdy będzie inny, reszta..kwestia gustu, a o tym się nie dyskutuje....

Poniżej jedno z cyfrograficznych mediolańskich przepoczwarzeń.
Pozostale miniatury fotografii i cyfrografii w galerii ( cząstka kadrów )
Fotografie które wykonalem na zlecenie będą  wykorzystane  w powstającej sieci .

Pozdrawiam serdecznie -Pawel, Fotograf Bydgoszcz.com